Romové v Letech za války umírali na tyfus, jiné čekala Osvětim

  7:00
„Ten prasečinec mohla postavit jedině prasata,“ říká pamětník, kterého jako dítě věznili v Letech u Písku. Mezi roky 1940–1943 poblíž této vesnice na pomezí jižních a středních Čech vyrostl zvláštní tábor. Prošlo jím přes 1 300 lidí, většinou Romů. Víc než tři stovky nepřežily.

Romský koncentrační tábor v Letech na Písecku (1941 - 1942) | foto: Muzeum romské kultury v Brně

Podle některých se jednalo o koncentrák, jiní říkají, že šlo o pracovní tábor. Čeští politici se o tom nedokázali shodnout, spor se dokonce dostal k soudu. Dodnes zde stojí velkovýkrmna vepřů postavená v sedmdesátých letech minulého století.

Od srpna 1942 do května 1943 prošlo táborem v Letech 1 309 lidí, většinou Romů. V tomto období přímo v táboře zemřelo 326 osob, především kvůli podvýživě, špatnému zacházení a zanedbané lékařské péči. A pro další stovky se Lety staly smutnou předehrou na cestě k osvětimským plynovým komorám.

Pamětník Jan s maminkou

Panu Janovi (celé jméno si pamětník nepřál uvést) je dnes skoro osmdesát pět let a žije obklopen početnou rodinou v malé obci v pohraničí. Reportéři Post Bellum se o něm dozvěděli, že je jedním z posledních pamětníků, kteří přežili romský holocaust v Čechách. Nakonec se ukázalo, že Romem není, táborem v Letech ale jako dítě prošel.

S Romy, kterým se tehdy i oficiálně říkalo cikáni, měl společný osud vyděděnce z okraje společnosti. Narodil se v letech velké hospodářské krize v malé středočeské vísce. „Děda byl vyučený řemenář, táta opravoval deštníky, brousil nože, prodával nůžky.“ Své řemeslo uplatnili o poutích a trzích, a tak se svým „kočovným“ způsobem života příliš nelišili od tehdejší romské populace.

Kmen národa malého očistit od parazitů, žádala petice

Tlak na nepočetnou a dílem asimilovanou cikánskou komunitu zesílil v letech druhé republiky. V době ekonomických potíží, kdy společnost obtížně vstřebávala příliv desetitisíců uprchlíků ze zabraného pohraničí, se Romové jako už tolikrát stali ventilem společenské frustrace. Zastupitelé z moravských Svatobořic například v petici předsedovi vlády z 5. února 1939 psali: „I nám nesmí býti vytýkáno, budeme-li chtíti kmen národa malého očistiti od takových parazitů, jako jsou cikáni.“

Tábor v Letech

V „cikánském táboře“ v Letech u Písku bylo od srpna roku 1942 do května 1943 internováno celkem 1 309 lidí, z nichž více než čtvrtina - 326 lidí - internaci nepřežilo. Další čtvrtina vězňů byla propuštěna nebo utekla. Ostatní Romové byli transportováni do koncentračního tábora Osvětim.

Portál Holocaust.cz uvádí, že z českých zemí bylo do Osvětimi dohromady deportováno více 5 500 Romů. Poválečná romská populace v Čechách a na Moravě se následkem nacistického „řešení cikánské otázky“ snížila na asi 800 lidí.

Porevoluční vlády se dosud bez úspěchu snažily vyřešit nedůstojnou situaci, kdy na místě utrpení stovek nevinných lidí stojí velkovýkrmna vepřů.

Pár týdnů dnů před likvidací druhé republiky a nastolením protektorátu vydala vláda nařízení o zřízení kárných pracovních táborů. V Čechách a na Moravě vzniklo takových lágrů několik, mezi nimi i tábor v Letech u Písku, otevřený v srpnu 1940. Zpočátku měl sloužit jako zařízení pro osoby vyhýbající se práci.

Většinu internovaných tvořili propuštění kriminálníci, které měla tvrdá dřina a pobyt v táboře přivést ke znovuzískání pracovních návyků. Velení a dozor nad lágrem měli na starosti čeští četníci. Smyslem tábora zpočátku nebyla rasová segregace. Uvádí se, že ze stovek internovaných v období 1940–1942 v Letech a v obdobném lágru v Hodoníně u Kunštátu na Moravě tvořili Romové 10–25 procent uvězněných.

Cikánský tábor

To se zásadně změnilo v létě 1942 vydáním nového výnosu „o potírání cikánského zlořádu“. Na jeho základě měla policie sepsat všechny Romy i „osoby žijících po cikánském způsobu.“ To se týkalo prostitutek, trhovců a dalších lidi z okraje společnosti. Z pracovního tábora se stal tábor „cikánský“. Teď už nezavírali jen muže, ale celé rodiny.

Většinu dosavadních vězňů propustili nebo převezli jinam. Od 2. srpna 1942 začaly první deportace. Ke konci měsíce už tábor v Letech obývalo 1 040 osob, čímž byla maximální kapacita lágru asi trojnásobně překročena. Mezi nimi nechyběla ani početná rodina pana Jana.

Vzpomíná, že nejprve žili v boudách jako rodina, ale potom je rozstěhovali. Muži, ženy a děti do 14 let bydleli zvlášť v lágrových barácích. Pamětníkův tatínek prý kamsi jezdil „lámat kámen“. Jan zůstával s dětmi zavřený v lágru: „Bloumali jsme, ničím jsme se nezabývali, jen poflakovali, občas nás řezali,“ stěžuje si dodnes na krutost tamních českých četníků. „Češi dovedou být ohromně zlí,“ říká Jan. S romskými dětmi se prý příliš nesžil, z jejich řeči si prý pamatuje pouze oslovení Dylino. Nejvíc se kamarádil se stejně starým židovských chlapcem jménem Stein. Po válce už ale o něm nikdy neslyšel, pravděpodobně zahynul v plynových komorách.

Epidemie tyfu

Neúnosné zdravotní a hygienické podmínky přeplněného tábora vedly od počátku v masivnímu rozšíření nemocí, hlavně svrabu, později k epidemii skvrnitého tyfu

„Ráno jsem vstal a viděl, že dvě nebo tři děti zůstaly mrtvé,“ vzpomíná Jan. Mezi dětmi, kteří tvořili skoro polovinu osazenstva tábora, patřil k těm starším, a tak bylo na něm, aby pomáhal s úklidem mrtvol. Vynášeli je z baráku ven a tam je skládali do beden – rakví, ve kterých těla odváželi. Velitel tábora Josef Janovský problémy s nákazou podcenil, což vedlo k jeho odvolání protektorátními úřady.

Epidemii se podařilo zvládnout až zásahem povolaných lékařů – specialistů počátkem roku 1943. To už se ale blížil zánik tábora. 7. května 1943 byl vypraven z Let poslední transport čítající 420 osob, který směřoval do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Zbylé dvě stovky vězněných propustili a posledních dvacet osob určili k likvidaci tábora, dřevěné baráky zbourali, dřevo spálili, vše zavezli vápnem.

Otec zemřel a já nevím, kde je pochovaný

Jednou z prvních obětí tyfové epidemie se stal Janův tatínek, který zemřel ve věku 32 let. Jan v Letech strávil celkem deset měsíců. Zachránil je dědeček, který internován nebyl a kterému se podařilo doložit, že se nejedná o romskou rodinu. Byli volní, ale přišli o živitele. Přežívali ve velmi nuzných poměrech, bydleli v márnici. Jan i někteří další sourozenci skončili v dětském domově. Po válce se vyučil krejčím, založil rodinu, živil se jako lesní dělník a na dráze.

Na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech na Písecku je dnes velkokapacitní vepřín.

Na místě lágru se kvůli tyfové nákaze dlouhá léta nesmělo nic pěstovat. Až v sedmdesátých letech minulého století u Letů postavili velkovýkrmnu vepřů. „Můžeme poděkovat jedině komunistům, oni byli ta prasata, která ten prasečinec postavila,“ má jasno pamětník Jan. 

K možnému přesunu vepřína a vybudování důstojného pietního místa je ale skeptický. „To by stálo miliardy. Já myslím, že už to ani nemá cenu. Vždyť otec zemřel a já ani nevím, kde je pochovaný. Někde v lese nad tím prasečincem,“ povzdechl si Jan.

Autor:

Jsem chcimír, trumpista a chci se stát zase premiérem, řekl v Rozstřelu Babiš

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Nemovitosti zdaňte víc, práci naopak méně, navrhují ekonomové

Výrazně vyšší daň pro pozemky, ochrana chudých vlastníků i motivace víc stavět. Ekonomové z výzkumné organizace PAQ Research přišli s návrhem, jak změnit danění nemovitostí. Nelíbí se jim, že do...

3. dubna 2025

Vyšetřovatelka kauzy Motol se velkých jmen nebojí. Dostala Ratha i Dbalého

Premium

Šebková a Ševcovic - jména dvou policistů, kterým se nechcete dostat do rukou. Plukovnici Janě Šebkové a jejímu kolegovi Pavlu Ševcovicovi z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Právě...

3. dubna 2025

Velikonoce se prodraží, se zlevněním vajec se nedá počítat ani v budoucnu. Naopak

Premium

Vejce, jejichž spotřeba na velikonoční pečení a barvení prudce narůstá, stojí aktuálně beze slev mezi sedmi a osmi korunami za kus. Většina domácností, jak dokazují i statistiky, si je ale kupuje...

3. dubna 2025

Natrénujte k přijímačkám ještě geometrii. Úspěch se rýsuje s každým testem

Premium

Bývá spíš tou méně oblíbenou částí matematiky, ale neprávem. Bez geometrie, ač se to nezdá, bychom v dnešním světě žili jen těžko. Bez ní nelze postavit dům, navrhnout nový vůz ani obyčejnou židli....

3. dubna 2025

Šest set násilných trestných činů denně. Němci hlásí nárůst nejen sexuálních útoků

Premium

V německých ulicích přestává být bezpečno a statistiky vypadají čím dál více znepokojivě. Oficiálně zveřejněná čísla o kriminalitě za loňský rok naznačují, že výrazně přibylo násilných útoků,...

3. dubna 2025

Trump zavádí reciproční cla pro celý svět, dovoz z Evropy se prodraží o 20 procent

Americký prezident Donald Trump zavádí reciproční cla na země „celého světa“. Zdůvodnil to potřebou nakopnout domácí průmysl a posílit vnitřní trh ve Spojených státech. Dovoz z Evropské unie se...

2. dubna 2025  22:11,  aktualizováno  23:15

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Trumpova popularita poklesla, je nejmenší od inaugurace. Američany znejistěla cla

Obliba amerického prezidenta Donalda Trumpa poklesla na 43 procent, což je to nejméně od jeho lednového návratu do Bílého domu, protože Američané znejistěli kvůli zavádění cel a zacházení Trumpovy...

2. dubna 2025  23:02

Ruští agenti se snažili uplatit voliče 200 miliony eur, říká Moldavsko

Ruští agenti v loňském roce vynaložili na snahu koupit hlasy voličů zhruba 200 milionů eur (téměř 5 miliard korun). Snažili se získat hlasy v moldavských prezidentských volbách a referendu o EU. Ve...

2. dubna 2025

Rozpočet ministerstva zahraničí vyroste o 500 milionů. Zabezpečí ambasády

Rozpočet ministerstva zahraničí (MZV) na letošní rok se navýší o 500 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy. Peníze mají zamířit především na zajištění kybernetické i fyzické bezpečnosti...

2. dubna 2025  22:34

Americké volby nejsou pro chudé. Sto nejbohatších rodin utrácelo a ukázalo vliv

Do loňských amerických prezidentských a kongresových voleb, po nichž se Donald Trump vrátil do Bílého domu a jeho republikáni ovládli Senát i Sněmovnu reprezentantů, rekordně přispívali miliardáři....

2. dubna 2025  22:01

Izrael rozšiřuje operace v Pásmu Gazy. Hlad a genocida, zní z OSN

Rada OSN pro lidská práva ve středu schválila usnesení, ve kterém kritizuje Izrael za přerušení příměří v Pásmu Gazy, za tamější stav a připomíná mu slib, že předejde genocidě. Mezi čtveřicí zemí,...

2. dubna 2025  19:55,  aktualizováno  21:55

Nové přešlapy poradce Waltze: k vládní práci používal Gmail i další chaty na Signalu

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Mike Waltz a další členové Národní bezpečnostní rady Bílého domu používali své osobní účty v e-mailové službě Gmail ke komunikaci o...

2. dubna 2025  15:10,  aktualizováno  21:53